Program Outline

AfCPA Program

The program for the AfCPA will consist of several components:
  • Live Stream 
    • Keynotes
    • Plenary sessions
    • Panel discussions
    • Workshop
  • On-Demand Content
    • recorded talks from selected papers
    • available for viewing during the conference
  • Local Site Content
    • This is content happening at the satellite sites (it is not listed here)
    • Includes live presentations from local authors, which will be added to the on-demand content after the conference
    • Includes poster sessions, which are included in the online poster collection
    • Local sites will also share the Live Stream and play selections of On-Demand Content
 

Live Stream Schedule

GMT TUESDAY
8:20 Welcome to AfCPA - Steve Phillips, Principal Scientist, APNI
8:30 Welcome from African Plant Nutrition Institute (APNI) - Kaushik Majumdar, Director General, APNI
8:40 Welcome from International Society of Precision Agriculture (ISPA) - Jess Lowenberg-DeBoer, President, ISPA
8:50 Welcome from Mohammed VI Polytechnic University (UM6P) - Hicham El Habti, President, UM6P
9:00 Keynote 1 - Yemi Akinbamijo, Executive Director, Forum for Agricultural Research in Africa (FARA)
9:15  
9:30
Keynote 2 - Catherine Nakalembe, Assistant Professor, Univ. of Maryland 
9:45  
10:00 Discussion
10:15 BREAK until 10:45 GMT
10:30  
  Plenary 1 - Precision Agriculture for Smallholders  - Pre-Recorded
10:45 Raj Khosla
11:05 James Taylor
11:25 Jonathan Crouch
11:45 Tom Schut
12:05 Discussion - LIVE
12:25 BREAK until 13:05 GMT
13:05 Precision Agriculture for Smallholders - Discussion 2
13:25 BREAK until 13:55 GMT
13:55 Keynote 3 - Jess Lowenberg-DeBoer, Professor, Agri-Tech Applied Economics, Harper Adams University
14:10  
14:25 Panel 1 - Pathways to Precision Agriculture Adoption
14:40 Jess Lowenberg-DeBoer, Raj Khosla
14:55 Jens Andersson, Bernard Vanlauwe
15:10  
15:25  
15:30 END LIVE STREAM FOR TUESDAY
   
GMT WEDNESDAY
8:05
8:20
Keynote 4 - Andre Bationo, Chief of Party,
Smallholder Agricultural Productivity Enhancement Program (SAPEP)
  Plenary 2 - Precision Agronomy and Small Farm Mechanization
8:35 Achim Doberman
8:55 Nicodeme Fassinou 
9:15 Thomas Terhoeven-Urselmans
9:35 ML Jat 
9:55 Discussion
10:15 BREAK until 10:45 GMT
10:30  
  Plenary 3 - Decision Support Systems, Mobile Apps, and Sensor Technology - Pre-Recorded
10:45 Brian Arnall 
11:05 Shahar Baram 
11:25 Kodjovi S Ezui  
11:45 Vinod Singh 
12:05 Discussion - LIVE
12:25 BREAK until 13:05 GMT
13:05 Decision Support Systems, Mobile Apps, and Sensor Technology - Discussion 2
13:25 BREAK until 13:55 GMT
13:55 Keynote 5 - Fatiha Charradi, Vice President of Farming Development, OCP Group
14:10  
14:25 Panel 2 - Providing Precision Agriculture Service in Africa
14:45 Fatiha Charradi, Aboubacar Karim
15:00 Jeremy Cordingly,  Emmanuel Bakirdjian
15:15  
15:30 BREAK until 16:00 GMT
15:45  
16:00 iSDA workshop
16:15  
16:30  
16:45  
17:00  
17:15  
17:30 END LIVE STREAM FOR WEDNESDAY
   
GMT THURSDAY
6:05
iSDA Workshop
(repeat for eastern African time zones)
 
 
 
7:35 BREAK until 8:05 GMT
8:05 Keynote 6 - Claire Rhodes, CEO, Producers Direct
8:20  
  Plenary 4 - On Farm Experimentation and Knowledge Exchange
8:35 Simon Cook 
8:55 Tegbaru B Gobezie 
9:15 Emmanuel Bakirdjian 
9:35 Daniel Kindred 
9:55 Discussion
10:15 BREAK until 13:45 GMT
   
13:45 Keynote 7 - Beatrice Gakuba, Executive Director, AWAN-AFRIKA 
14:00  
14:15 Panel 3 - Building Precision Agriculture Capacity in Africa
14:30 Anthony Egeru, Beatrice Gakuba
14:45 Claire Rhodes
15:00 Keynote 8 - Kwame Frimpong, Associate Professor, Univ. of Cape Coast
15:15  
15:30 END LIVE STREAM